Diety jsou oblíbený a často užívaný prostředek, který má snížit váhu, ale většinou má krátkodobý efekt a dlouhodobým následkem je potom zvýšení nad původní váhu.
Jednou z příčin je to, že organismus skutečně začne v době diety lépe využívat konzumovanou stravu. Metabolicky zpracuje všechno s maximálním využitím. To se negativně projeví ve chvíli, kdy dietu přestaneme držet. Nikdo není schopen držet dietu trvale. Ale to, co se organismus naučil v době strádání, tedy když byl na dietě, to si zapamatuje. A v této činnosti pokračuje v době, kdy už jíme nedietně, tedy normálně. Takže během krátké doby nastane všem známý jo-jo efekt, kdy se váha zvýší nad původní hodnotu. Nejhůře dopadnou ti, kteří se odhodlali k dietám opakovaně. Po každé další dietě , tedy po jejím ukončení, jejich váha o něco stoupne nad počáteční hodnotu. Výsledkem je potom stav, kdy jsou přesvědčení, že skoro vůbec nic nejedí a přesto tloustnou. To není tak daleko od pravdy, protože díky předchozím zkušenostem se jejich organismus skutečně naučil využít každou surovinu beze zbytku. I když je třeba říci, že naše představy o tom, co bychom měli sníst se značně liší od skutečné potřeby. Vzhledem k poměrně malému energetickému výdeji většiny z nás, je skutečná potřeba příjmu poměrně nízká.
Dalším důvodem, proč diety selhávají je to, že jsou postaveny na vysokém příjmu sacharidů a nízkém příjmu tuků, tedy obsahují potraviny, které mají vysoký glykemický index, a zvyšují tedy hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina inzulínu brání úbytku váhy.
Pokud chceme dietou snížit váhu, tak to určitě smysl nemá. Pro udržení váhy je určitě lepší dodržovat trvale dlouhodobou strategii, tedy mít přiměřený příjem potravy, a dbát na dostatečný výdej. Je to nejlepší způsob, jak si udržet trvale přiměřenou váhu.
Současně s propagací zdravé výživy se vytvořily názory, které nemají opodstatnění, a naopak se mohou projevit škodlivě. Řekněme si o nich:
S hlediska příjmu energie není důležité, jestli jíte maso a další živočišné produkty nebo ne. Důležité je, aby strava byla vybalancovaná. Je sice pravda, že mnoho živočišných produktů obsahuje mnoho tuku, ale i vegetariánské pokrmy, jako sýry, margaríny, cukrářské výrobky a další, jsou bohaté na tuky. Pokud budou ve vaší stravě převažovat tyto pokrmy, aniž by byly vyváženy dostatečným přísunem škrobu, tedy chleba, rýže, obilovin, ovoce a zeleniny, pak se začne vaše váha pozvolna zvyšovat, nikoliv snižovat. Zásada plného zdraví je zaručena přiměřeným množstvím pestré stravy. Jednoduše vegetariánství nezaručuje hubnutí.
Úplné vyloučení tuku ze stravy není prakticky možné. A ani není vhodné. Je nezbytný pro rozpouštění vitaminů A,D,E a K, bez nichž se tělo neobejde. Zásadní význam má i skupina esentiálních mastných kyselin, důležitých jak pro buněčnou membránu, tak pro činnost hormonů a mozku. Mají i protizánětlivé účinky a jsou důležité pro činnost kloubů.
Jídlo je hlavně zdrojem energie, teprve na druhém místě živin. V horkých dnech je chuť k jídlu menší. Ale organismus potřebuje energii, aby zajistil pocení a tak reguloval tělesnou teplotu. V případě, že jíte v horkých dnech méně a vaše váha neklesá, pak je zřejmé, že dávka jídla je dostatečná.
Některé zeleniny jsou syrové hořké, a jsou nepoživatelné. Vařením se hořkost odstraní. Některé zeleniny dokonce obsahují přírodní jedy, a to hlavně fazole, a některé další luštěniny. Stačí dvacetiminutový var, který jedy zneškodní a potravina se pro konzum bezpečná. Brambory jsou syrové nepoživatelné. Mrkev a rajčata po povaření uvolňují látky, které chrání před nádorovými chorobami. Ze syrové zeleniny se tyto látky hůře vstřebávají.
Poradnu vede: MUDr. Ludmila Truhlářová
Sídlo poradny: Jana Roháče 80, Staré Splavy
Tel.fax: 487 523 550
Mobil: 602 719 366 nebo 733 126 404
E-mail: ludmila.truhlarova@seznam.cz